Allt om färger – Konstens grunder NR 3
F
ärglära är en stor del av det som
vi lägger tid på i vår undervisning. Det finns så många olika ord och begrepp, tekniker, färger och material att gå igenom. Jag tror ingen har en möjlighet att beröra allt i sin undervisning utan vi testar lite här och lite där.
I år slår jag ett extra slag för en intressant konstnär från Kanada, nämligen Maud Lewis. Maud är ett spännande kvinnoöde, en kvinna som trots alla tänkbara motgångar och finner en framtid och ett hopp i konsten. Visste du att Maud började sin konstnärskap med att måla julkort tillsammans med sin mamma?
Under större delen av sitt liv bodde hon i ett litet hus med bara ett rum. Hon hade inte råd med att köpa färger och dukar att måla på utan målade allt som fanns i det lilla huset. I dag är hon en berömd folkkonstnär och det lilla huset finns på ett museum i Kanada.
Det finns många intresanta konstnärer
förutom Maud Lewis. tex: Jen Stark, Piet Mondrian, Alma W Thomas, Jean-Michel Basquiat, Andy Warhol och Frida Kahlo .
Här har jag samlat material som innehåller något av de jag tycker är viktigt att beröra. Färgpaketet – Konstens grunder NR 3, paketet innehåller följande 45 arbetsblad. Materialet hittar du här.