Petras bilder – konstböcker för de yngre åldrarna
För någon vecka sedan fick jag tre böcker i min brevlåda, det var serien om Petras bilder.
Det är tre kapitelböcker som handlar om Petra 8 år. Petra är en lite tjej som ofta känner sig ensam och lite övergiven av mamman som är fullt upptagen av hennes lillebror Isak. I de tre böcker händer det saker som gör Petra ledsen:
- något händer i skolan som Petra ser men inte vågar berätta om
- hon får inte delta i skolans stafettlag,
- hon kan inte spela fotboll osv
Böckerna är även konstböcker men detta vävs in på ett finurligt sätt. Petra får kontakt med en äldre kvinna i huset, Fredrika som hjälper henne att se annorlunda på sig själv och livet. Fredrika är den som har konstiga bilder och tavlor i sin lägenhet. Dessa konstverk blir en del av Fredrikas och Petras samtal. Ett smart sätt att få in konst och konstsamtal i böcker.
Böckerna är läsvärda av många anledningar:
- många elever kommer att känna igen sig i Petras situation
- andra elever kommer att känna igen sig i Petras kompisar
- Livskunskap
- böckerna tar upp svåra saker i elevernas liv, hur det kan kännas hemma, i skolan, rädsla ensamhet osv
- vill man lyfta bildsamtal i undervisningen äs är de ett bra sätt att börja.
Det finns många ämnen som skulle kunna integreras i läsningen och arbetet av böckerna.
- Bild
- Historia
- Religion
- Svenska
om jag arbetade på lågstadiet skulle jag skapat en PP med bilderna från böckerna men även med bilder på de konstverk som nämns i dem. Tänk att stanna upp mitt i läsningen och titta på Bebådelsen av Fra Angelico, Napoleons kröning av Jacques Louis David eller The Peristence of Memory av Salvador Dali. Konstverk från olika tider och olika konstinriktningar.
Om man känner sig ovan vid att samtala om konst så finns det även frågor som hjälper till med detta i Lärarhandledningen.
- Vad finns mitt i bilden?
- Vad är det som “hålls fram” i bilden?
- Vad finns längre bak?
- Vad är mins och vad är störst?
- Vilka färger används? Varför just de? Hur känner du när du ser just de färgerna? Lugn? Arg? Glad? Ledsen?
Det finns förutom dessa grundläggande frågor, ytterligare frågor till varje boks bilder. Man hittar även tips på bilduppgifter till varje bok.
Önskar att det skulle komma liknande böcker för åk 4-6 då det är svårt att hitta konstböcker för barn på svenska.
I årskurs 1–3
Bildframställning
- Framställning av berättande bilder, till exempel sagobilder.
- Teckning, måleri, modellering och konstruktion.
- Fotografering och överföring av bilder med hjälp av datorprogram.
Redskap för bildframställning
- Olika element som bygger upp en bild: färg, form, linje, yta samt för- och bakgrund.
- Några verktyg för teckning, måleri, modellering, konstruktioner och fotografering och hur dessa benämns.
- Plana och formbara material, till exempel papper, lera, gips och naturmaterial och hur dessa kan användas i olika bildarbeten.
Bildanalys
- Informativa bilder, till exempel läroboksbilder och hur de är utformade och fungerar.
- Historiska och samtida bilder och vad bilderna berättar, till exempel dokumentära bilder från hemorten och konstbilder.