Affischer,  Arbetsblad,  Åk 1,  Åk 2,  Åk 3,  åk 4,  åk 5,  åk 6,  åk 7-9,  bild i skolan,  bildlektion,  Figurer och Former,  konst,  Konstnär,  Lektionstips,  LGR22,  Månadens konstnär,  Nikki de Saint Phalle,  Pyssel och papp,  skolan,  Webbutiken

REBLOGG – Nikki de Saint Phalle

VEM ÄR NIKKI

  1. Hon gjorde konst av skräp. I början av sin karriär samlade Niki de Saint Phalle på sig olika saker som skräp, leksaker och tygbitar och satte ihop dem i sina konstverk. Det var ett sätt att visa att man kan skapa något vackert av vad som helst.
  2. Hon ”sköt” på sina egna tavlor. Hon blev känd för sina så kallade ”skjutmålningar” (shooting paintings). Hon fäste påsar med färg på en tavla, och sedan bjöd hon in folk att skjuta på tavlan med ett gevär så att färgerna spreds ut när påsarna gick sönder.
  3. Hennes mest kända figurer är färgglada ”Nanor”. Niki de Saint Phalle skapade en serie runda, glada och färgglada skulpturer som kallas ”Nanor” (Nanas). De ser ut som dansande kvinnor som firar livet. Många av dem är jättestora!
  4. Hon byggde en hel trädgård full av statyer. Hennes största och mest kända verk är Tarot-trädgården i Italien, som hon arbetade med i många år. Trädgården är full av stora, magiska figurer inspirerade av tarotkort. Man kan gå inuti några av skulpturerna!
  5. Hon ville göra konst som var glad och lekfull. Niki de Saint Phalle ville att hennes konst skulle vara rolig och lätt att förstå för alla, inte bara för experter. Hon tyckte att konsten skulle kunna göra människor glada.

Jag började att fundera på om jag skulle göra en egen Black Nana efter Nkkis idé . Jag plockade ihop lite material som blivit över vid tidigare projekt, fotade och bilden här jämte på Facebook. Frågade vad folk trodde att det skulle bli. Jag fick många roliga förslag men inget som var i närhete n.

Du kan se här nedanför hur jag gjorde min Black Nana. så här i efterhand borde jag halverat de runda flörtkulorna som skulle bli brösten. De blev lite väl stora 🙂

Eleverna kommer inte att få göra den här figuren men det finns ett arbetsblad där de får designa sin egen Nana. Evt kommer åk 6 att få göra en Nana i Silk Clay jag men det beror på hur mycket tid vi får över. Allt material jag använde finns hos Creativ  Company.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Upptäck mer från

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa