Andy Warhol,  Anpassad grundskola,  Arbetsblad,  Åk 1,  Åk 2,  Åk 3,  åk 4,  åk 5,  åk 6,  åk 7-9,  bildlektion,  konst,  Konstnär,  Lektionstips,  LGR22,  Popkonst,  Roy Lichtenstein,  skolan,  Webbutiken

Det stora POP-ART paketet.

Vad är Popkonst?

– Konst av vardagen: Popkonstnärerna på 1950- och 60-talet tyckte att konst inte bara behövde handla om djupa känslor eller gamla kungar. De valde istället motiv från populärkulturen (därav namnet ”Pop”): reklam, serietidningar, kändisar och vanliga saker som soppburkar eller läskflaskor.
– Starka färger och konturer: Man använder ofta klara ”popiga” färger och tydliga svarta konturer, precis som i serietidningar.
– Massproduktion: Istället för att bara göra en unik tavla, ville konstnärer som Andy Warhol visa att konst kunde upprepas och massproduceras, precis som varorna i en mataffär.

Materialet innehåller följande:

Två kända stilar inom Popkonst
– Andy Warhols upprepningar: Han tog en bild (t.ex. på en kändis eller en banan) och gjorde den i massor av olika färgkombinationer i ett rutmönster.
– Roy Lichtensteins serierutor: Han målade av serierutor i jätteformat. Om man tittar noga på hans bilder ser man ofta små prickar, så kallade Ben-Day dots, som användes i gamla tiders tryckteknik för att skapa färgnyanser.

Koppling till läroplanen (Lgr22)
I kursplanen i Bild står det att eleverna ska utveckla kunskaper om hur bilder informerar och övertalar. Popkonst är perfekt för detta då vi:
– Undersöker visuell kultur: Vi tittar på reklam och design som en del av konsten.
– Tränar på bildelement: Vi arbetar med linjer, ytor och färgkontraster för att skapa ett tydligt uttryck.
– Pratar om budskap: Varför blir en soppburk konst bara för att den hänger på ett museum?

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Upptäck mer från

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa