Konstens grunder NR 1 Linjer och Månadens konstnär Bridget Riley
Ett tidsbesparande upplägg i bildämnet är att koppla ihop flera delar och får en röd tråd i sin undervisning. Att arbeta med Konstens grunder tillsammans med Månadens konstnär är ett sådant upplägg. Det finns så många bra konstnärer att plocka upp tillsammans med konstens grundstenar. I år har jag Bridget Riley som förslag till Månadens konstnär, när man arbetar med NR 1 LINJER Bridgets konst består till största del av linjer som upprepas och skapar OP-konst.
Här hittar du en affisch att hänga upp inför arbetet med Bridget Riley. Det finns en PP (16 sidor) med spännande fakta om hennes liv och konst.
I PPn finns det inga bilder inlagda i materialet. När du öppnar finns det länkar där bilderna ska vara. Klicka på bilden och infoga bilden i PP.
Vill du arbeta mer med OP-konst finns det flera arbetsblad här:
- OP -Konst – blandade tidigare del 1
- OP-Konst – hjärtat del 2
- OP-Konst – Ägg del 3
- OP-Konst – Svartvitt del 4
- Del 4 passar speciellt för Bridget Rilye.
Skolkopieringsavtalet ger skolans lärare och elever viss rätt att
- lägga in och spara bilder i en presentation för undervisning , visa presentationen för elever i klassrummet, dela ut åhörarkopior i undervisningsgruppen eller via skolans slutna nätverk vars access är begränsad till skolans personliga, elever och vårdnadshavare
Skolkopieringsavtalet tillåter inte att lägga ut andras upphovsrättsskyddade bilder på internet.
Ur centrala innehållet för LGR 22
I årskurs 4–6
Bildframställning
– Framställning av berättande och informativa bilder, till exempel serier och
illustrationer till text.
– Teckning, måleri, tryck,
Tekniker, verktyg och material
– Olika element som bygger upp och skapar rumslighet i två- och tredimensionella bilder, till exempel linjer, färg och hur kombinationer av dessa kan använda i bildskapande arbete.
– Verktyg och material för teckning, måleri, trycktekniker, tredimensionellt arbete.
Bildanalys
– Konst- och dokumentärbilder från olika tider och kulturer.
– Hur bilder påverkar och förmedlar budskap. Ord och begrepp för att kunna samtala om bildinnehåll, uttryck och funktioner
KUNSKAPSKRAV I ÄMNET BILD
Kunskapskrav för betyget E i slutet av årskurs 6
Eleven framställer olika typer av bilder med delvis genomarbetade uttrycksformer. Eleven bildarbetar användningen av olika tekniker, verktyg och material på ett huvudsakligen fungerande sätt