Affischer,  Arbetsblad,  Åk 2,  Åk 3,  Återanvändning,  åk 4,  åk 5,  åk 6,  bildlektion,  Collage,  Lektionstips,  Marie Louise Kold,  Material,  Månadens konstnär,  Mix Media,  Planering,  Pyssel och papp,  Sponsrat material

Månadens konstnär Marie Louise Kold – feb 2019

När vi arbetar med månadens konstnär sätter vi upp en affisch på glasdörren ut till skolgården den första dagen i månaden och där får den sitta hela månaden ut. 1-2 lektioner under månaden har vi genomgång där vi berättar om konstnären, visar någon videoklipp, delar ut faktablad till konstdagboken, visar en PP med kort fakta samt en massa bilder på de konstverk som hör till. Dessutom tar vi fram några bilduppgifter som påminner om den konstart som som är typisk för konstnären.  Denna gången är det inte enkelt…
I februari har vi Marie Louise Kold, som har varit elev på vår skola för ca 30 år sedan. Alltid roligt att plocka fram konstnärer som har anknytning till vårt område och till och med vår skola. Marie Louise är bla metallkonstnär. Läs mer här…

Privat: Månadens konstnär Marie Louise Kold – feb 2019

När vi arbetar med månadens konstnär sätter vi upp en affisch på glasdörren ut till skolgården den första dagen i månaden och där får den sitta hela månaden ut. 1-2 lektioner under månaden har vi genomgång där vi berättar om konstnären, visar någon videoklipp, delar ut faktablad till konstdagboken, visar en PP med kort fakta samt en massa bilder på de konstverk som hör till. Dessutom tar vi fram några bilduppgifter som påminner om den konstart som som är typisk för konstnären.  Denna gången är det inte enkelt…
I februari har vi Marie Louise Kold, som har varit elev på vår skola för ca 30 år sedan. Alltid roligt att plocka fram konstnärer som har anknytning till vårt område och till och med vår skola. Marie Louise är bla metallkonstnär.

Här komemr ett Fakta blad MLK samt en PP om Månadens konstnär februari 2019.  All text och alla bilder är godkända av Marie Louise och får delas på bloggen. I den här videon kan man se hu hon arbetar när hons skapar i metall. Detta är ett porträtt av den mördade Daphne Carunan Galizia som numera hänger i permanent i Europaparlamentet i Strasbourg.

Hur ska vi nu ta oss an en sådan annorlunda konstform… med elever i åk 2-6… Ja, jag har testat flera olika material och insett att det är precis vad eleverna kommer att få göra också. Vi har fått en hel del kort och material från Marie Louise som vi kommer att använda för att eleverna i åk 2 och 3 ska få göra collage. Åk 4 kommer att få gör varsin ruta på typ 5×5 cm stora bitar av wellpappskartong där vi använder olika saker för att skapa struktur och sedan målar med metallfärger, lite kopparglitter och annat vi hittar. Dessa små rutor ska bilda varsin helhet precis som Mari Louise gör i flera av hennes konstverk. I åk 5-6 kommer eleverna att få använda en massa olika material som jag plockar fram för att göra ett collage med metallkänsla. Detta är planen men eftersom vi har sportlov denna veckan kan jag komma på något mer under veckan.

Här kommer lite bilder på när jag testat mej fram. De allra mesta av materialet jag använt finns i Creativ Companys hobbybutik.

 

Kommentarer inaktiverade för Privat: Månadens konstnär Marie Louise Kold – feb 2019

En kommentar

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d