Arbetsblad,  Åk 1,  Åk 2,  Åk 3,  åk 4,  åk 5,  bild i skolan,  bildlektion,  konst,  Konstnär,  Lektionstips,  LGR22,  Planering,  skolan,  Webbutiken

NYTT MATERIAL – Bildsamtal åk 1-3 Giuseppe Arcimboldo.

Materialet innehåller 5 arbetsblad varav ett arbetsblad är för eleverna. Dessutom finns det två powerpointer “Hur gör man en bildanalys åk 1-3” samt en om målningen på 8 slides. Du hittar också ett förslag på en bilduppgift.

“Vertmnus” Giuseppe Arcimboldo från 1590-1591. Det är viktigt när man börjar med bildsamtal i de yngre åldrarna att man håller det väldigt enkelt. Det finns inga rätta svar, alla får tycka och känna vad de vill. .

Naturligtvis går uppgiften även att användas till åk 4-6 men då med lite mer avancerade frågor. Du hittar materialet här.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Upptäck mer från

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa