- Advent och jul, Arbetsblad, Åk 1, Åk 2, Åk 3, åk 4, åk 5, åk 6, bild i skolan, bildlektion, Lektionstips, Mönster, skolan, Webbutiken
NYTT MATERIAL – JULKULA
Nu är det inte många veckor kvar till jul. Passa på och dekorera klassrummet med julkulor där eleverna får slå tärning för att få fram mönster till sin egen kula.Materialet innehåller samtliga bokstäver i alfabetet. Du väljer om eleverna får en av dessa bokstäver eller om du kopierar upp så att de får sin egen initial istället. Slå med två tärningar för att få veta vilket mönster som ska användas från mönsterkortet.
När samtliga fält i Julkula är fyllda med mönster är det dags för att färglägga..Klipp ut julkulorna och häng upp dem i klassrummet. Du hittar materialet här.