Advent och jul,  Affischer,  Arbetsblad,  Åk 1,  Åk 2,  Åk 3,  åk 4,  åk 5,  åk 6,  åk 7-9,  bild i skolan,  bildlektion,  Jenny Nyström,  Konstnär,  Lektionstips,  Månadens konstnär,  Webbutiken

Nytt Material – Månadens konstnär Jenny Nyström

Nu går vi in för de två sista månaderna på terminen. Eller rättare sagt de sista 7 veckorna.

Det brukar vara mycket som ska hända, många olika projekt ska hinnas med och bli klara till den 19 dec. Helt plötsligt är det första advent men adventssamling, Lucia med firande och julavslutning.

Här kommer den svenskaste av svenska jultraditioner, TOMTEN – Jenny Nyströms tomten. Materialet innehåller mycket mer än berättelsen om hur Jenny tomtens mamma och slutade som hela Sveriges nationalklenod. hittar du en PP (25 bilder), affisch, faktablad och ett tomtespel för undervisning om månaders konstnär.

 

Jag använder materialet när jag vill arbeta med det centralainnehållet:

  • Konst- och dokumentärbilder samt arkitektur från olika tider och kulturer.

Jenny som konstnär passar även bra att använda när det närmar sig advent och jul.

Det går även bra att använda materialet självständigt när man arbetar med olika konstnärer och inriktningar på tekniker och material. Du hittar det här.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Upptäck mer från

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa