fortbildning,  Lektionstips,  LGR 11,  Material,  Pyssel och papp,  Självporträtt,  Sponsrat material,  workshop

När hela skolan ska fortbilda sig i bildämnet

I går var jag på Säteriskolan i Mölnlycke och hade föreläsning om ”Hur man bättre kan planera och undervisa i bild”. Efter föreläsningen var dagen indelade i tre olika workshops där vi testade olika bilduppgifter.
Det var fritidspedagoger, förskollärare, klasslärare för åk 1-5, idrottslärare, speciallärare, specialpedagog, reurspersonal, musiklärare, hoppas jag inte missat någon yrkesgrupp.

Vilken glädje att få prata om bildämnets betydelse för hela skolans personal. I Lgr11 kan man läsa följande: VÄRDEGRUNDEN= ATT stimulera varje elev att bilda sig och växa med sina uppgifter. I skolarbetet ska (Ska är lika med tvingande betyder inte bör eller kanske) de intellektuella såväl som de praktiska, sinnliga och estetiska aspekterna uppmärksammas. Både i förskolans och fritidshemmets läroplan kan man läsa: att undervisningen ska också ge eleverna möjlighet att skapa och uttrycka sig genom olika estetiska uttrycksformer. Vidare nämns estetiska uttryck eller uttrycksformer 7 gånger i svenskans kursplan. Vidare nämns det i matematik, modersmål, musik, slöjd, biologi, kemi, fysik, svenska som andraspråk förutom i bildämnet.

Bild är för alla!

Läs mer här…

 

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Upptäck mer från

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa