Banksy-graffiti-streetart-strimlad tavla
Banksy är pseudonym för en anonym engelskgraffiti-konstnär, politisk aktivist, filmregissör och målare.
Han är känd för sina satiriska och subversiva graffitimålningar som görs i en distinkt stencilstil. Ofta är hans verk politiska eller sociala kommenterar som han målar på toaletter, gator, väggar, gatuskyltar och broar, i början i Bristol, men numera i städer runt om i världen. Banksy bemödar sig om att hålla sin identitet hemlig, och hans utgivna böcker är skrivna i namnet ”Robin Banksy”. Banksy har inte varit delaktig i produktionen av de böcker som är skrivna om honom.
I Malcom Jacobssons bok Graffitins historia kan man läsa om följande: ”I början av 1970-talet började ungdomar i USA måla på väggar med sprayfärg. De ville ta plats, visa att de fanns. Graffitin gav uttryckt för vad de tyckte och kände. Nu är graffiti en uttrycksform som många över hela världen sysslar med och anses idag som en egen konstform.
Men graffiti väcker också många frågor, provocerar och upprör. Graffiti, klotter eller gatukonst – det finns många sätt att se på spraymålade bilder och symboler på offentliga byggnader.”
Banksys tavla såld och strimlad…