Så stannade inspirationen några dagar…
Att få känna lusten att måla är fantastiskt, livet bubblar stilla inombords. Sista dagen på min sjukskrivning och jag har äntligen få lust att måla och fixa lite. Böckerna som ligger jämte min fåtölj ligger fortfarande olästa men de berättelserna finns kvar till hjärnan orkar uppleva dem. Just nu är ja bara tacksam för färgerna som ger mej så mycket glädje. Man kan nog säga att jag fastnat i en viss färgskala, men det gör inget. Den stora tavlan har redan fått sin plats och den lilla ska snart hängas upp när jag tar ner några gamla tavlor. Red shoes kommer att vara en av tre i min trapp så långt har jag kommit i min tanke. Woman in Red sitter över byrån i hallen.
Färgerna jag använt att måla med är nya för mej men känns väldigt bra att måla med. Färgen är lätt att blanda, ibland torkar det för snabbt men å andra sidan passar det mej som inte vill vänta mellan olika lager. Arbetar kanske lite väl snabbt ibland men det är sådan jag är. Jag har blandat två olika akrylfärger
Schmincke och Art proff den första är lite lösare i konsistensen än den andra. Båda är verkligen sköna att jobba med.
5 kommentarer
Ulrika Östergren
Vilka läckra tavlor! Du inspirerar verkligen mig både i min egen kreativitet och i mitt arbete som bildlärare! Lycka till med ny inspirationen!
Åsa
Tack Ulrika, va roligt att vi kan hjälpa varandra på livets resa❤️
Monika Rex
Härligt att se dig vara på gång, men skynda långsamt. Du har bara ett liv. Ber för dig.
Monika Rex
Åsa
Tack Monika, det är det finaste någon kan göra för en annan människa 🙏
Pingback: