Livet,  skolan,  Uncategorized,  Uppmuntran

Ny tavla till skolan…

I dag hade jag äntligen 1 timme över på skolan. Det har stått en tom tavelramar på vår stora personaltoalett sen början av höstterminen. Tanken var att jag vid tillfälle skulle få ihop något att hänga upp. Eftersom vi får finbesök nästa vecka, representanter från SIQ kommer på besök, vore det kul om där fanns en tavla… Varför kommer dåna SIQ till vår skola? Vi är med i en uttagning för “Utmärkelsen Svensk Kvalitet”
Utmärkelsen Svensk Kvalitet är Sveriges mest prestigefyllda utmärkelse för framgångsrika organisationer. Alla svenska företag och organisationer (tex. divisioner, affärsenheter och kliniker) som har målet att bli riktigt framgångsrika är välkomna att delta. Utmärkelsen Svensk Kvalitet fokuserar på att finna goda förebilder och att ge detaljerad återföring till alla deltagande organisationer för att hjälpa dem i sin utveckling mot framgång i världsklass. Utmärkelsen Svensk Kvalitet har förgreningar i ett flertal regionala, sektoriella och branschvisa utmärkelser.
Alltså tog jag min timme och började gå loss i estesalen 😉. Började med att dra tapetbitar och klippa ut kartor över vår kommun. Klistrade fast dem, sprutade på massor av för och sen fram med kontokortet.
Med mej var en gammal elev som nu gjorde sin prao på skolan, han var mycket konfundersam.
-Vad ska det bli?

 

20131018-201624.jpg
Skönt att veta att det räcker att finnas till, allt utöver är bonus. Trevlig helg på er alla där ute.

Ny tavla till skolan.

I dag hade jah äntligen 1 timme över på skolan. Det har stått en tom tavelramar på vår stora personaltoalett sen början av höstterminen. Tanken var att jag vid tillfälle skulle få ihop något att hänga upp. Eftersom vi får finbesök nästa vecka, representanter från SIQ kommer på besök, vore det kul om där fanns en tavla… Varför kommer dåna SIQ till vår skola? Vi är med i en uttagning för “Utmärkelsen Svensk Kvalitet”
Utmärkelsen Svensk Kvalitet är Sveriges mest prestigefyllda utmärkelse för framgångsrika organisationer. Alla svenska företag och organisationer (tex. divisioner, affärsenheter och kliniker) som har målet att bli riktigt framgångsrika är välkomna att delta. Utmärkelsen Svensk Kvalitet fokuserar på att finna goda förebilder och att ge detaljerad återföring till alla deltagande organisationer för att hjälpa dem i sin utveckling mot framgång i världsklass. Utmärkelsen Svensk Kvalitet har förgreningar i ett flertal regionala, sektoriella och branschvisa utmärkelser.
.
Alltså tog jag min timme och började gå loss i estesalen 😉. Började med att dra tapetbitar och klippa ut kartor över vår kommun. Klistrade fast dem, sprutade på massor av för och sen fram med kontokortet.
Med mej var en gammal elev som nu gjorde sin prao på skolan, han var mycket konfundersam.
-Vad ska det bli?

20131018
-201318.jpg.
Detta!
Tack Thomas Sjödin för tre underbara meningar.

20131018-201624.jpg
Skönt att veta att det räcker att finnas till, allt utöver är bonus. Trevlig helg på er alla där ute.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d