Att ”skapa-pyssla” med åk 6 är roligt. Man skulle kunna tror att de inte vill, att de tycket det är töntigt, tråkigt osv, så är inte fallet! De älskar julpyssel, påskpyssel eller vilket skapande som helst. Det spelar ingen roll om det är tjejer eller killar, alla tjatar om att vi ska ha pyssel, detta omtvistade ord 🙂
I år har jag tänkt att vi ska gjuta ljusstakar med hobbybetong. Jag har använt mej av vanliga plastglas som jag har klistrat olika figurer invändigt i, detta för att skapa försänkt relief eller hålrelief i betongen. Använde självhäftande dekorgummi. När jag skulle blanda betongen så fanns det ett ”recept” på burken där man skulle använda 10 delar gjutmassa och 1.5 del vatten. Det blev lite torrt så jag behövde lägga till lite mer vatten för att få en riktig kräm och inte bara grusklumpar.

Det behövdes ingen olja eller annat för att smörja plastmuggarna, bara hälla i betongen direkt.
I undervisningen ska eleverna ges möjligheter att utveckla kunskaper om hur man framställer och presenterar egna bilder med olika metoder, material och uttrycksformer. Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar sin kreativitet och sitt intresse för att skapa.
I årskurs 4–6
Bildframställning
• Tredimensionellt arbete.
Redskap för bildframställning
• Verktyg tredimensionellt arbete och hur dessa benämns.
• Formbara material och hur dessa kan användas i olika bildarbeten.
Kunskapskrav för betyget E i slutet av årskurs 6
I arbetet kan eleven använda några olika tekniker, verktyg och material på i huvudsak fungerande sätt.
Kunskapskrav för betyget C i slutet av årskurs 6
I arbetet kan eleven använda några olika tekniker, verktyg och material på ett relativt väl fungerande och varierat sätt.
Kunskapskrav för betyget A i slutet av årskurs 6
I arbetet kan eleven använda några olika tekniker,
verktyg och material på ett väl fungerande, varierat och idérikt sätt.