Konstens grunder nr 2 FORMER

Under vecka 40-42 kommer vi att arbeta med tema :FORMER i åk 3-5. Här kommer planeringen som till en början gäller för alla tre årskurserna men i slutet bara handlar om åk 4. Vad åk 3 och 5 kommer att göra lägger jag in under deras sidor.

Former kan vara tvådimensionella och tredimensionella.

Organiska former kommer från saker som finns i naturen, t.ex. former av växter eller djur.

IMG_4466

Vi kommer att börja titta på följande klipp

Därefter prata om geometriska former och organiska former. Eleverna kommer att få lära sig vad som skiljer en 2D från en 3D figur.

Tänk på
Det är du som lärare som väljer vilka tekniker dina elever ska få färdigheter i. ”Listan över tekniker som är möjliga att använda i bildundervisningen kan göras mycket lång. Kursplanen anger teckning, måleri, modellering och konstruktion som centralt innehåll i årskurserna 1–3 och teckning, måleri, tryck och tredimensionellt arbete i årskurserna 4–6. Genomgående för många metoder och tekniker är att de kan förekomma i alla årskurser. Progressionen ligger framför allt i att de äldre eleverna använder metoder och tekniker på ett allt
mer avancerat sätt.” (ur Kommentarmaterial till kursplanen i bild, Skolverket 2011). Tummen upp i bild

Den här uppgiften kan ni koppla till bedömningsstödet i ”Tummen upp i Bild, Kartläggning Åk 6 ”Använda olika tekniker, verktyg och material”.

Det finns några konstverk som man kan använda för att leta efter former. Det går även bra att få med lite bildananlys när man tittar och pratar om konstverken. Förslag på frågor:
Innehåll
• Vad visar bilden (föremål, människor, händelser)?
• Hur är bilden uppbyggd (färger, former, perspektiv, ljus)?

Uttryck
• Vad får du för känslor när du ser på bilden?
• Vilka associationer får du när du ser på bilden? Vad kommer du att tänka på? Något minne? Något du känner igen?

Geometriska former:

Paul Klee Red Ballon

Pablo Picasso, Tre musiker

Organiska former:

Joan Miró, Carnival of Harlequin

Pablo Picasso, Grande nature morte au Gueridon

Eleverna kommer att få arbeta vidare i sin konstdagbok där de ska göra sidan om ”FORMER” från Tummen upp i bild s.10.

Åk 4 kommer därefter att lära sig hur man målar 2D-former som sedan blir 3D-former genom följande uppgift.

          

Materialet jag använde finns i Creativ Companys hobbybutik.

Exit mobile version